Урсофальк 250 мг №100 капсулы — Инструкция по применению

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату


УРСОФАЛЬК


(URSOFALK
®)

Склад:

діюча  речовина: урсодезоксихолева кислота;

1 таблетка, вкрита плівковою оболонкою, містить 500 мг урсодезоксихолевої кислоти;

допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, повідон К 25, кросповідон тип А, тальк, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний безводний, полісорбат 80, гіпромелоза, макрогол 6000.

Лікарська форма.  Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Засоби, що застосовують для лікування печінки та жовчовивідних шляхів. Засоби, що застосовують при біліарної патології. Код АТС А05А А02. Засоби, що застосовують у разі захворювання печінки, ліпотропні речовини.  

Код АТС А05В.

Клінічні характеристики.

Показання.

  • Для розчинення рентгеннегативних холестеринових жовчних каменів не більше 15 мм у діаметрі у хворих з функціонуючим жовчним міхуром, незважаючи на присутність у ньому  жовчного(их) каменя(ів).

  • Для симптоматичного лікування первинного біліарного цирозу (ПБЦ) за умов відсутності декомпенсованого цирозу печінки. 

Протипоказання.

  • Підвищена чутливість до будь-якої речовини, що входить до складу лікарського засобу.

  • Гостре запалення жовчного міхура або жовчних протоків.

  • Закупорення жовчної протоки (закупорення загальної жовчної протоки або протоки міхура).

  • Таблетки Урсофальку не призначають хворим із жовчним міхуром, що не візуалізується рентгенологічними методами, з кальцифікованими каменями, порушеною скоротливістю жовчного міхура або таким, що мають часті жовчні коліки.

  • Цироз печінки у стадії декомпенсації.

Спосіб застосування та дози.

Вікових обмежень застосування Урсофальку немає. Для пацієнтів, з масою тіла менше 47 кг або у яких виникають труднощі при ковтанні таблеток, можливо застосування Урсофальку в іншій лікарській формі (капсули або суспензія). 

При різних показаннях рекомендуються наступні добові дози:

Для розчинення холестеринових жовчних каменів- приблизно 10 мг урсодезоксихолевої кислоти на кілограм маси тіла на добу, що еквівалентно:

47-60 кг       1 таблетці

61-80 кг       1 ½ таблетки

81-100 кг      2 таблеткам

більше 100 кг    2 ½ таблетки 

Таблетки потрібно ковтати, не розжовуючи, запиваючи водою, увечері перед сном. 

Таблетки потрібно приймати регулярно. 

Необхідний для розчинення жовчних каменів час зазвичай становить 6-24 місяці. Якщо зменшення розмірів жовчних каменів не спостерігається після 12 місяців прийому, продовжувати терапію не слід.

Успіх лікування потрібно перевіряти кожні 6 місяців за допомогою ультразвукового або рентгенівського дослідження. Додатковими дослідженнями потрібно перевіряти, чи з часом не відбулась кальцифікація каменів. Якщо це трапилось, лікування має бути припинене. 

Для симптоматичного лікування первинного біліарного цирозу (ПБЦ)

Добова доза залежить від маси тіла та варіює від 1½ до 3½ таблетки (14 ± 2 мг урсодезоксихолевої кислоти на кілограм маси тіла).

У перші 3 місяці лікування таблетки Урсофальку потрібно приймати, розподіливши їх протягом дня. При покращенні показників функції печінки добову дозу можна приймати один раз на добу, увечері.

Передозування.

У випадках передозування можлива діарея. Інші симптоми передозування малоймовірні, оскільки поглинання урсодезоксихолевої кислоти зменшується при збільшенні дози і тому більшість її кількості екскретується з фекаліями.

У разі появи діареї доза має бути зменшена, а у випадках постійної діареї терапію потрібно припинити.

Лікування симптоматичне з відновленням балансу рідини і електролітів. 

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У дослідженнях на тваринах було продемонстровано наявність тератогенного ефекту, з огляду на це Урсофальк не можна застосовувати протягом вагітності, якщо це не є вкрай необхідним.

Достатніх даних про застосування урсодезоксихолевої кислоти, зокрема у І триместрі вагітності, немає. 

Жінкам дітородного віку можна призначати лікування тільки тоді, коли перед початком лікування вагітність була виключена та за умов, що в період лікування жінка буде застосовувати надійну контрацепцію. 

Чи потрапляє урсодезоксихолева кислота у грудне молоко, невідомо. Тому Урсофальк не можна застосовувати в період годування груддю. У разі необхідності застосування в цей період годування груддю слід припинити. 

Діти. Немає принципових вікових обмежень для застосування Урсофальку  дітям, але його не застосовують дітям з масою тіла менше  47 кг. Дітям з масою тіла менше 47 кг та/або дітям, які мають труднощі з ковтанням, рекомендується застосовувати Урсофальк у вигляді суспензії.

Особливості застосування.

Таблетки Урсофальк потрібно приймати під спостереженням лікаря.

Протягом перших 3 місяців терапії лікар повинен проводити моніторинг параметрів функції печінки АСТ (SGOT), АЛТ (SGPT) та γ-GT кожні 4 тижні, в подальшому – кожні 3 місяці.

При застосуванні для розчинення холестеринових жовчних каменів:

через 6-10 місяців після початку лікування за допомогою оральної холецистографії необхідно визначити загальний вигляд каменя та вигляд закупорення жовчного міхура в положенні стоячи та лежачи на спині (ультразвукове дослідження). Це необхідно для оцінки терапевтичного прогресу та для своєчасного виявлення ймовірної кальцифікації жовчних каменів.

Препарат не можна приймати хворим із жовчним міхуром, що не візуалізується рентгенологічними методами, з кальцифікованими каменями, порушеною скоротливістю жовчного міхура або таким, що мають часті жовчні коліки. 

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. 

Впливу на здатність керувати автомобілем і працювати з механізмами не спостерігалось. 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Урсофальку не можна застосовувати одночасно з колестираміном, колестиполом або антацидними препаратами, що містять гідроокис алюмінію та/або смектит (окис алюмінію), оскільки ці препарати зв’язують урсодезоксихолеву кислоту в кишечнику і таким чином перешкоджають її поглинанню та зменшують ефективність. Якщо застосування препаратів, що містять одну з названих речовин, необхідне, їх потрібно приймати щонайменше за 2 години перед або через 2 години після прийому Урсофальку.

Урсофальк може посилити поглинання циклоспорину з кишечнику. У пацієнтів, які лікуються циклоспорином, лікар повинен перевіряти концентрацію цієї речовини в крові і у разі необхідності коригувати дозу циклоспорину.

В окремих випадках препарат може зменшувати поглинання ципрофлоксацину.

Урсодезоксихолева кислота знижує максимальну концентрацію (Cmax) у плазмі крові і площу під кривою «концентрація-час» (AUC) для кальцієвого антагоніста нітредипіну.

Виходячи з цього, а також з повідомлення про один випадок взаємодії з речовиною дапсоном (зменшення терапевтичного ефекту) та досліджень in vitro, можна дійти висновку про те, що урсодезоксихолева кислота індукує ензим цитохром Р450 3А, який метаболізує лікарські продукти.

Отже, у випадках сумісного застосування лікарських засобів, які метаболізуються за участю цього ферменту, потрібно бути особливо обережними і мати на увазі, що у разі необхідності,  можливо, буде необхідно підібрати дозу.


Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Незначну кількість урсодезоксихолевої кислоти знайдено у жовчі людини. Після перорального застосування урсодезоксихолева кислота знижує насиченість жовчі холестерином, пригнічуючи його поглинання у кишечнику і знижуючи секрецію холестерину в жовчі. Можливо, завдяки дисперсії холестерину та утворенню рідких кристалів відбувається поступове розчинення жовчних каменів.

Згідно з сучасними знаннями вважають, що ефект урсодезоксихолевої кислоти при захворюваннях печінки  та холестазі обумовлений відносною заміною ліпофільних, подібних до детергентів токсичних жовчних кислот гідрофільною цитопротекторною нетоксичною урсодезоксихолевою кислотою, покращенням секреторної здатності гепатоцитів та імунорегуляторними процесами.

Фармакокінетика.

При пероральному застосуванні урсодезоксихолева кислота швидко поглинається в порожній та верхньому відділі клубової кишки шляхом пасивного транспорту, а в термінальному відділі клубової кишки – шляхом активного транспорту. Швидкість поглинання зазвичай становить 60-80 %. Після поглинання жовчна кислота підлягає в печінці майже повній кон’югації з амінокислотами гліцином та таурином і після цього екскретується з жовчю. Кліренс першого проходження через печінку становить до 60 %.

Залежно від добової дози і основного порушення або стану печінки більш гідрофільна урсодезоксихолева кислота акумулюється в жовчі. Водночас спостерігається відносне зменшення інших більш ліпофільних жовчних кислот.

Під впливом кишкових бактерій відбувається часткова деградація до 7-кетолітохолевої та літохолевої кислот. Літохолева кислота є гепатотоксичною і викликає ушкодження паренхіми печінки у ряду видів тварин. У людини поглинається лише незначна її кількість, яка у печінці сульфатується і таким чином детоксикується, перш ніж бути виведеною з жовчю і, нарешті, з калом.  

Біологічний період напіврозпаду урсодезоксихолевої кислоти становить 3,5-5,8 дня.

Фармацевтичні характеристики.

основні фізико-хімічні властивості:

білі або майже білі довгасті таблетки з насічкою з обох боків. 

Термін придатності. 4 роки. Не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці. 

Умови зберігання.Не потребує спеціальних умов зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці. 

Упаковка.  По 25 таблеток у блістері; по 1 або 2 або 4 блістери в картонній коробці. 

Категорія відпуску. За рецептом.