Віртуальний світ: чи дитячі ці комп’ютерні ігри?

  • 05.11.2018

Віртуальний світ

Серед батьків є дві протилежні думки. Перша полягає в тому, що комп’ютерні ігри сприяють проявам агресивності. Занурюючи малюка у специфічний та жорстокий світ, змушують забувати про реальність. Дитина менше спілкується з однолітками, не приділяє увагу собі та оточуючим, забуває про домашні завдання тощо. 

Друга точка зору, навпаки, говорить про позитивний вплив. Так, практично всі дитячі ігри вимагають уміння швидко приймати рішення й, відповідно, розвивають це вміння у малят, покращують координацію та увага, логічне мислення, уміння планувати свої дії тощо.

Для того, щоб сформувати власний погляд на проблему, потрібно прислухатися до поглядів спеціалістів, які розділяють комп’ютерні ігри на три типи: розважальні, навчальні (пізнавальні) та розвиваючі ігри.

Комп’ютерні навчальні та розвиваючі ігри дають якусь пізнавальну чи освітню інформацію у цікавій формі.

Усі негативні відгуки про комп’ютерні ігри відносяться до розважальних ігор, які потрібно використовувати в міру. Але це стосується будь-якої з розваг, адже занадто довге перебування на вулиці в холодну погоду може призвести до захворювання.

Давайте розглянемо основні жанри комп’ютерних ігор та з’ясуємо чим вони можуть бути корисні Вашій дитині.

3D - Action 
Це суто розважальний тип ігор, які розвивають тільки моторні функції і майже не сприяють поглибленню навиків пізнавальних. При цьому деякі з них є сумнівними зі сторони морального виховання. У цих іграх особливо необхідно дотримуватися почуття міри, причому не тільки дітям, але й дорослим.

Логічні 
Корисність таких ігор в тому, що вони розвивають навички логічного мислення. Найчастіше ви побачите одне завдання або набір декількох головоломок, які необхідно вирішити. Останнім часом з’являється все більше якісних різноманітних логічних комп’ютерних ігор, розрахованих на дошкільний вік, з метою навчання дітей рахунку, читання, письма та інших предметів.

Стратегії
Основна мета стратегічних ігор - управління військами, енергією, корисними копалинами або іншими подібними ресурсами. При цьому найчастіше необхідно здійснювати не тільки довгострокове планування, але й стежити за поточною ситуацією. Ці ігри досить складні, але саме вони розвивають у дитини схильність до планування своїх дій, а також тренують багатофакторне мислення.

Аркадні комп’ютерні ігри 
Характерною особливістю є поділ гри на певну кількість рівнів. Нагородою (або метою) є право переходу до наступного епізоду чи місії. Як правило, в кінці кожної гравцеві необхідно здобути головну перемогу. Аркадні ігри тренують окомір, увагу, швидкість реакції, але для дітей дошкільного віку рекомендується обмежувати час гри.

Рольові комп’ютерні ігри 
В іграх цього жанру в розпорядженні дитини є невеликий загін персонажів, кожен з яких виконує свою окрему роль або функцію. Мета героїв: спільними зусиллями виконати поставлене на початку гри завдання. Шлях до досягнення зазвичай перекривають різні перешкоди, які необхідно здолати силою чи хитрістю. Тут і виявляється головний принцип рольової гри - використання потрібного персонажа в потрібний час і в потрібному місці.

Симулятори 
Гра-симулятор має в своїй назві яку-небудь приставку, наприклад: авто-, авіа-, спортивний та ін. Сьогодні у продажу можна знайти імітатори практично будь-яких технічних засобів – від вітрильних кораблів до фантастичних космічних апаратів.

Як вибирати комп’ютерні ігри для дітей?
Перш за все, комп’ютерна гра повинна відповідати віку вашої дитини. Зазвичай їх поділяють за наступним принципом: від 3 до 5, від 5 до 7, від 7 до 12 років.

Наступним кроком є вибір жанру комп’ютерної гри у відповідності до темпераменту та схильностей дитини: комусь до снаги спокійні, розмірені ігри, іншим - активні, динамічні; хлопчикам подобається логіка, пригоди, техніка, тоді як дівчаткам музика, живопис чи дизайн. 

  • Дозволяйте малюку довше грати в ігри з дослідницьким змістом, ніж із розважальним.
  • Не завершуйте гру дитини до завершення епізоду - малюк повинен залишати комп’ютер зі свідомістю успішно виконаної справи.
  • Спробуйте пояснити дитині головний принцип тривалості ігрових сеансів - не можна грати в ігри на шкоду життєво важливим заняттям, таким як сон, їжа, відпочинок, фізкультура, ігри на свіжому повітрі та ін.
  • Головним прикладом для малюка повинні бути Ви: якщо дитина бачить, що мама з татом весь час сидять за комп’ютером, її важко переконати в тому, що це шкідливо для здоров’я. Батьки повинні почати з себе.