Готуємося до школи

Здоровій дитині легше навчатися. 

Навчальна програма навіть у першому класі дуже напружена, хворіти часу немає, наздоганяти завжди важче, ніж засвоювати навчальний матеріал поступово разом з усіма.

Ще раз проконсультуйтеся з лікарями, пройдіть диспансерний огляд (якщо дитина ходить у дитячий садок, огляд вона пройде в садку). З'ясуйте, чи потребує ваше маля в якого-небудь лікування, чи зроблені йому необхідні щеплення. Лікар розповість вам, як правильно загартувати дитину, щоб до школи вона зміцніла.

Якщо ваша дитина не ходить у дитячий садок, починайте заздалегідь привчати її до режиму дня школяра. Нехай вона звикне рано прокидатися й рано лягати спати. В першій половині дня пограйте у школу, влаштуйте їй "уроки" малювання, читання разом з мамою або бабусею, можна повчити букви, складати слова з кубиків з буквами. Головне не перестаратися - нехай усе буде в радість.

"Хочу в школу!"

Проведіть екскурсію по школі, пройдіть подвір’ям, загляньте в кімнату першого класу, подивіться, як вона оформлена, які там меблі, як виглядає класна дошка. Обговорите вдома, що сподобалося, яке залишилося враження. Поступово у дитини прокинеться інтерес до нового "дорослого" життя. У розмовах з гордістю підкреслюйте "Він у нас уже дорослий, незабаром піде в школу". Почніть з підготовки - список усього необхідного є при вході в школу.

  • Заздалегідь придбайте разом з дитиною або подаруйте їй (на день народження, на Новий рік або інше свято) ранець (портфель, сумку). Дозвольте майбутньому першокласникові походити з ним по кімнаті, повертітися перед дзеркалом, з'їздити з ним у гості.
  • Поступово наповнюйте ранець необхідними речами, пояснюючи призначення кожної. З ними можна навіть пограти, але під вашим доглядом.
  • Разом купуйте зошити й обкладинки до зошитів та книг.
  • Займіться упорядкуванням робочого місця. Нехай маля почне його обживати, розкладе по шухлядках зошити, альбоми, олівці. Привчайте дитину саме тут малювати, розглядати картинки, клеїти, ліпити.

 

Колектив

Якщо ваша дитина ходила до дитячого садка, проблем не буде: вона вже знайома з дисципліною, уміє спілкуватися з однолітками й підкорятися педагогові. "Домашній" дитині буває важко упокоритися, що вона не одна, не найголовніша, не єдина, а така ж, як всі інші діти.

  • Запишіться в який-небудь гурток, секцію, підготовчі курси, запрошуйте до себе знайомих з дітьми.
  • Дитина повинна бути самостійною: самостійно одягатися, зашнуровувати взуття, збирати портфель.

 

Учити або не вчити?

Деякі мами вважають, що спеціально вчити не треба, що дитинство має бути дитинством. Інші, навпаки, завантажують малят до межі: англійська мова, фігурне катання, танці, малювання, і т.д.

Так потрібно готувати дитину до школи чи ні? Педагоги й психологи вважають, що обов'язково треба. Тільки без примусу й покарань.

Як правильно підготувати дитину до школи й не відбити в неї бажання навчатися?

По-перше, розвивайте дитині руку: нехай вона більше малює, пише, вчиться тримати олівець у руці.

По-друге, обов'язково навчіть дитину читати. Читайте їй цікаві книги й запропонуйте дитині читати самій: останнє речення на сторінці, останній абзац, кожну четверту сторінку й т.д. Зупиняйтеся щораз на "найцікавішому місці", щоб маля захотіло довідатися, що далі. Оточуйте своїх дітей достатньою кількістю цікавих книжок, відповідайте на всі їхні питання, більше спілкуйтеся.

По-третє, будьте терплячі, якщо у дитини щось не виходить, це не означає, що вона "нетяма" або "тупиця". Не пришвидшуйте події, ваша праця не пропаде марно.

 

Ідемо в школу!

І от він - перший клас. Візьміть відпустку самі, потім нехай візьме відпустка батько або бабуся, не кидайте все на призволяще, ви потрібні першокласникові.

Будьте в курсі, дізнавайтеся щотижня, що дитина вивчає, які в неї успіхи, над чим ще треба попрацювати. Запасіться терпінням, приємно, якщо є успіхи, якщо ж немає - не трагедія. Робіть уроки разом з дитиною, але не перетворюйте домашню роботу в катування, не виходьте із себе й не виконуйте всю роботу за дитину. Хваліть дитину, навіть якщо результати не дуже хороші. Пам’ятайте, що успіх окриляє й дає сили.

 

Домашня робота.

  • Пограйте з дитиною в школу. Нехай він буде вчителем і пояснить вам, як прочитати (написати) слово, вирішити завдання й т.д.
  • Можна запросити однокласника разом виконувати домашнє завдання.
  • Старші брати й сестри можуть попрацювати репетиторами.

Батьки повинні мати цілковите уявлення про те, що відбувається в школі, бути в курсі всіх подій. Навіть якщо у вашої дитини помірні успіхи не впадайте у розпач, погана оцінка не покарання, а настанова до дії. Заняття з дитиною - це нелегка праця, що вимагає терпіння, самовладання й дисципліни, але ви просто зобов'язані допомогти дитині самоствердитися, досягти успіхів в усьому і не тільки у навчанні.